Autostrady w Polsce
Budownictwo

Autostrady w Polsce

W dzisiejszych czasach ludzie coraz częściej podróżują. Drogi lokalne są zazwyczaj w złym stanie technicznym, co wpływa niekorzystnie na nastrój kierowców, oraz może przyczyniać się do usterek samochodu. Warto więc zgłębić temat autostrad nieco bardziej, ponieważ cieszą się one coraz lepszą opinią:

Autostrady to drogi publiczne, które przeznaczone są do przemieszczania się pojazdów niebędącymi pojazdami wolnobieżnymi jak rowery, motorowery, pojazdy zaprzęgowe, czy ciągniki. Przepisy zastrzegają, że konieczne jest, aby autostrada posiadała co najmniej w dwa przeciwległe pasy oraz pas awaryjny. Nie są one przeznaczone do lokalnego przemieszczania się, ale do pokonywania większych odległości między miastami w krótszym czasie. Jadać autostradą kierowcy powinni poruszać się z prędkością nieprzekraczającą 140 km/h. Drogi te nie posiadają skrzyżowań i sygnalizacji świetlnych. Ze względu na większe natężenie ruchu niż na drogach lokalnych, nawierzchnia autostrad musi być wykonana z materiałów najwyżej jakości, aby żadne auto nie zostało uszkodzone.

-Jazda autostradą to czysta przyjemność, nie dosyć, że mogę pozwolić sobie na szybszą jazdę, to jeszcze mogę zachwycać się brakiem uszkodzeń w nawierzchni drogi, przez co komfort jazdy wzrasta- Tomasz, Warszawa.

Drogi te są starannie zabezpieczone siatkami przed potencjalnym wtargnięciem zwierzęcia na pas ruchu. W Polsce wybudowanych zostało 14 autostrad. Nadzór nad stanem autostrad sprawuje DGGKiA z regionalnymi oddziałami wojewódzkimi. Autostrady tworzą w kraju szkielet infrastruktury drogowej. Poruszając się autostradą, kierowcy muszą liczyć się z opłatami naliczanymi przy bramkach płatniczych.

-Pracuję jako przedstawiciel handlowy i często korzystam z autostrad. Budowa kolejnych odcinków to dobra inwestycja. – Joanna, Opole.

Ceny przejazdów poszczególnymi odcinkami drożeją, przez co wielu kierowców decyduje się na objazdy drogami lokalnymi, wówczas można sporo zaoszczędzić nie tylko na opłatach za przejazd, ale również na mniejszym zużyciu paliwa przy wolniejszej jeździe. Warto zauważyć, że autostrad jest niestety nadal niewiele, jeżeli porównamy Polskę z innymi krajami. Na 2023 rok zaplanowana została budowa kolejnych autostrad dzięki unijnym funduszom. Obywatele jednak dostrzegają wolny przebieg budowy nowych odcinków i są tym faktem rozgoryczeni.

-Ceny za przejazd stale wzrastają, a nowe odcinki budowane są niezwykle wolno. Wracając z wakacji latem, utknęliśmy z mężem w korkach przez ponad 6 godzin na bramkach płatniczych. – Anna z Gdyni.

Sprawdź jak wygląda cena asfaltu na zimno na stronie http://www.czd.com.pl/produkt-19-mieszanka_mineralno_asfaltowa_na_zimno.html bo to właśnie asfalt na zimno jest odpowiedzialny za wysokiej jakości drogi w Polsce.

Post Comment