Czy doradca kredytowy to najlepsza pomoc w przypadku brania kredytu?
Biznes i finanse

Czy doradca kredytowy to najlepsza pomoc w przypadku brania kredytu?

Kredyt to poważne przedsięwzięcie. Dla wielu osób zadłużanie się w banku stanowi nie lata problem. Branie kredytu w wielu przypadkach jest ryzykowne i wiąże się z wieloma niedogodnościami. Nikt nie ma przecież obowiązku zaznajamiania się na bieżąco z sytuacją, jaka jest na rynku kredytowym. W wielu przypadkach ludzie, którzy pragną wziąć kredyt, korzystają z pomocy doradcy kredytowego. Czy jest to dobry pomysł? Czy warto korzystać pomocy takiej osoby?

Kim jest doradca kredytowy?

Doradca kredytowy to osoba, która powinna doskonale znać rodzaje kredytów, sytuację na rynku oraz oferty banku. Na podstawie tych wszystkim punktów to ta osoba dobiera rodzaj kredytu do danej osoby. Warto zaznaczyć, że takie osoby powinny również mieć podejście psychologiczne i stosować często siłę perswazji. Osoby młode oraz osoby w podeszłym wieku nie znają się na sytuacji ryku bankowego, dlatego dla nich korzystanie z usług doradcy kojarzy się z czymś odpowiedzialnym i dobrym.

Jak wygląda to w praktyce?

Niestety nie wszystkie osoby, które mają miano doradcy kredytowego, tak naprawdę znajdą się na rynku bankowym. Warto zdać sobie sprawę, że większość tych osób nie miała na siebie po prostu pomysłu na życie. Niektóre osoby ukończyły szkołę średnią i na tej podstawie budują swoją karierę zawodową. Kursy oraz szkolenia nie są metodą nauki. W tym przypadku liczy się solidne wykształcenie wyższe z dziedziny finansów, bankowości oraz rynku. Tylko takie osoby mogą powiedzieć, że z zaangażowanie, pasją i umiejętnościami wykonują swoją pracę. Niestety niektóre osoby mylnie wierzą pierwszej napotkanej osobie i plakietce, która często na wyrost nazywa daną osobę ,,specjalistą”.

Jak rozpoznać dobrego doradcę finansowego?

Do tego może służyć wyszukiwarka oraz ogólne rozeznanie rynku. Warto na spotkaniu zapytać potencjalnego doradcę o jego wykształcenie. Nie jest to pytanie nietaktowne, ponieważ wymaganie kwalifikacji od osoby, której zawierza się praktycznie całe życie, jest na miejscu. Kiedy dany doradca oznajmi, że odbył masę szkoleń i zna rynek jak mało kto, natychmiast należy uciekać. Doradca kredytowy dla firm powinien pochwalić się wykształceniem na uczelni wyższej, na której miał styczność z rynkiem, bankami oraz tym, w jaki sposób rozmawia się z klientami.

To takie osoby dbają o swoje dobre imię i zależy im na budowaniu zaufania i polecaniu biura, w którym pracują. Dzięki temu ich zyski rosną, a dobra opinia pozostawia miłe wspomnienia. Osoby, które nie mają wykształcenia w rękawie, nie muszą starać się o to, co sądzą o nich inni, ponieważ i tak w każdej chwili mogą z pracy odejść lub też zająć się czymś innym. Takie osoby zazwyczaj są tak zwanymi ,,wolnymi ptakami” i nie przywiązują się do pracy na jednym stanowisku.

Czy jeśli doradca kredytowy ma swoje biuro, to jest on osobą zaufaną?

Nie jest. Do otwarcia własnego biura wystarczy otworzenie działalności gospodarczej. Punkt informacyjny może otworzyć każda osoba, jednak tylko osoby doświadczone i wykształcenie. Własny lokal nie świadczy ani o jednym, ani o drugim.

Post Comment