Odnawialne źródła energii stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Szczególnym zainteresowaniem zarówno wśród osób prywatnych jak i właścicieli gospodarstw rolnych bądź firm, cieszą się instalacje fotowoltaiczne. Energia elektryczna ze słońca, daje nieskończone możliwości czerpania korzyści z tego co daje natura. Sprawdź czym są panele PV i jak wpłyną na komfort Twojego życia.

Fotowoltaika od podstaw

Wszyscy wiedzą, że można czerpać energię ze słońca, ale mało kto wie, jak to się dzieje, że panele na dachu produkują prąd, który płynie w naszych gniazdkach. Sercem całej instalacji są ogniwa krzemowe, które składają się na moduł. To właśnie w ogniwach zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, które przekształca promienie słoneczne w prąd stały. Następnie w urządzeniu zwanym falownikiem prąd stały jest przemieniany w prąd zmienny. Wówczas trafia on już do gniazdek. Ilość wyprodukowanej energii zależy przede wszystkim o mocy i ilości paneli. Zapotrzebowanie jest obliczane na podstawie rocznego zużycia prądu. Jeszcze zanim zdecydujemy się na zakup instalacji fotowoltaicznej, możemy za pomocą internetowego kalkulatora, samodzielnie obliczyć koszt całej inwestycji. Jeżeli chcemy by to ekspert z dziedziny fotowoltaiki, pomógł nad od początku do końca, w drodze do własnej energii elektrycznej. Skorzystajmy z pomocy rekomendowanej firmy, która zapewni nam fachowe doradztwo i montaż.

Inwestycja w przyszłość

Bycie EKO jest obecnie bardzo modne. Chętnie segregujemy śmieci, używamy toreb wielokrotnego użytku, a także montujemy panele słoneczne. Nieustannie zmieniający się klimat, zmusza nas do podejmowania zdecydowanych kroków, które uchronią nas przed całkowitą katastrofą środowiskową. Korzystanie z OZE jest wytchnieniem dla planety i szansą na zdrowe życie dla przyszłych pokoleń. Instalacja fotowoltaiczna jest zatem inwestycją w przyszłość. Zarówno tą bliską jak i daleką. Niektórzy obawiają się, że koszt paneli słonecznych długo się nie zwróci. Otóż dobrze zaplanowana instalacja zwraca się w przeciągu 7/8 lat. Istotą jest więc skrupulatne obliczenie zapotrzebowania energetycznego na podstawie rachunków za prąd z elektrowni. Ważne, aby faktury były z okresu 12 miesięcy od stycznia do grudnia. Wówczas specjalista jest w stanie dokładnie obliczyć potrzebną moc paneli, a także cały koszt. Dodatkowo chcąc jeszcze szybciej cieszyć się zwrotem z inwestycji, możemy skorzystać z programu dofinansowującego „Mój prąd”. Wysokość dodatku może sięgać nawet 50% całych kosztów. Co istotne w już pierwszym roku korzystania z paneli słonecznych, zaoszczędzamy nawet do kilku tysięcy złotych.

Mit pochmurnych dni

Do niedawna istniało przeświadczenie, że panele słoneczne dobrze działają tylko w krajach śródziemnomorskich, gdzie przez większość roku świeci słońce. Okazuje się jednak, że energia ze słońca jest produkowana nieustannie nawet w pochmurne dni. Eksperci wskazują, że panele działają lepiej w chłodniejszych temperaturach, a ilość wytworzonego prądu w pochmurne dni zmniejsza się jedynie o 10 %. Montując panele PV musimy zadecydować, jak będziemy gromadzić nadmiar energii z okresu letniego. Możemy zamontować akumulator, bądź wybrać tańsze rozwiązanie i podpisać odpowiednią umowę ze swoim dostawcą prądu. Wówczas jeżeli zimą zużyjemy więcej energii, niż udało się wyprodukować panelom słonecznym, skorzystamy z usług sieci energetycznej. Natomiast latem, gdy będziemy mieć nadmiar prądu, oddamy go, do operatora. Dzięki temu zachowamy płynność elektryczną, nie obciążając domowego budżetu rachunkami za prąd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj