Coraz więcej firm decyduje się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, dzięki czemu możliwe staje się obniżenie rachunków za prąd. Jak wiadomo, prowadzenie przedsiębiorstwa wiąże się z koniecznością ponoszenia niemałych kosztów stałych, a dużym obciążeniem dla firmowego budżetu jest zużycie energii elektrycznej. W przypadku dużych firm zapotrzebowanie na prąd jest ogromne, a dzięki fotowoltaice możliwe staje się pozyskiwanie go z odnawialnego źródła w postaci promieniowania słonecznego.

Dlaczego fotowoltaika dla biznesu to opłacalne rozwiązanie?

Fotowoltaika dla firmy to przede wszystkim możliwość obniżenia rachunków za prąd, można mówić o dużych oszczędnościach w skali roku. Ponadto firma staje się niezależna energetycznie, nie musi martwić się o straty finansowe związane z nieoczekiwaną przerwą w dostawie prądu. Co więcej, podczas upałów sieci energetyczne są mocno przeciążone, przez co wymaga się od zakładów przemysłowych ograniczenia poboru energii do wartości mocy nominalnej. To z kolei wiąże się dla firmy z dużymi ograniczeniami, łącznie z koniecznością okresowego zaprzestania użytkowania części sprzętu zasilanego energią elektryczną. Łatwo domyślić się, że przyczynia się to do niemałych strat dla przedsiębiorstwa. Korzystając z instalacji fotowoltaicznej, można uchronić się przed tego typu problemami, łącznie z utratą ciągłości pracy. Przedsiębiorca może nawet sprzedać nadwyżkę energii wytworzonej przez instalację PV, co ma często miejsce latem, gdy nie brakuje promieniowania słonecznego. Co więcej, operator sieci jest zobowiązany do jej odkupienia.

Istnieje też możliwość jednorazowego zamortyzowania wartości instalacji, czyli poniesionych kosztów inwestycyjnych. Panele słoneczne mogą zostać zamontowane nie tylko na nieużytkowanym dachu, ale też na połaciach gruntów. Fotowoltaika to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, przyjazne środowisku naturalnemu, korzystanie z instalacji PV nie przyczynia się do emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Można mówić praktycznie o bezobsługowości, bezawaryjności i kilkudziesięcioletniej gwarancji. Przedsiębiorstwa korzystające z fotowoltaiki są postrzegane jako proekologiczne i nowoczesne, co wpływa korzystnie na wizerunek. Obecnie klienci biznesowi mogą liczyć na różne dotacje i dofinansowania na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, co przyspiesza zwrot z inwestycji. Przykładem będzie program rozwoju odnawialnych źródeł energii wśród małych i średnich firm – Energia Plus. Można też skorzystać z programu dofinansowania firmy dla fotowoltaiki BOCIAN czy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Artykuł powstał w oparciu o informacje zawarte na stronie onlycomfort.pl

Fotowoltaika. Fotowoltaika dla firm – korzyści
Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here