Fotowoltaika zyskuje na popularności z roku na rok. Jedną z przyczyn wzrostu zainteresowania tą technologią jest możliwość magazynowania energii słonecznej w sieci. Zobacz, na czym dokładniej polega i dla kogo jest dostępne.

Jak działa fotowoltaika?

Fotowoltaika to technologia, która polega na pobieraniu energii słonecznej przez panele fotowoltaiczne – zamontowane zazwyczaj na dachu budynku – i przetwarzaniu jej na bieżąco na prąd. Tak powstała energia jest wykorzystywana do zasilania wszystkich urządzeń i instalacji elektrycznych w budynku bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Warto pamiętać, że najczęściej rachunki za prąd przy instalacji fotowoltaicznej nie znikają zupełnie, ale wysokość opłat zmniejsza się nawet o 90%. Dom czy inny obiekt jest jednak stale podpięty do sieci energetycznej (przy instalacjach on-grid).

Różnica polega jednak na tym, że po tym, kiedy na dachu czy gruncie zagoszczą ogniwa fotowoltaiczne, zakład podpina licznik dwukierunkowy. To dzięki niemu energia sieciowa płynie do użytkownika, kiedy prądu z paneli zabraknie, ale możliwa jest też odwrotna sytuacja: kiedy powstanie nadwyżka prądu z fotowoltaiki, jest on wysyłany do sieci i tam magazynowany.

 Montaż instalacji fotowoltaicznej - Ekoprime

Magazynowanie energii słonecznej – czy jest w ogóle możliwe w polskich warunkach?

Polska nie jest położona na obszarze o bardzo wysokim poziomie nasłonecznienia, jak np. południe Europy czy północ Afryki. Mimo to, umiejętnie dobrana moc instalacji fotowoltaicznej może oznaczać, że zaspokoi ona większość zapotrzebowania budynku na energię również w okresie wiosennym, jesiennym, a nawet zimowym.

Za to latem, kiedy liczba godzin słonecznych jest największa, może powstać nadwyżka prądu z fotowoltaiki. Jeżeli tak się stanie, trafia ona za pośrednictwem licznika dwukierunkowego do sieci.

 Instalacja fotowoltaiczna na dachu domu - Ekoprime

Magazynowanie energii z paneli fotowoltaicznych: jak działa net-metering

Zakład energetyczny ma obowiązek przyjąć nadwyżkę prądu wytworzonego przez instalacje fotowoltaiczne. Zgodnie z ustawą o OZE, przy rozliczaniu takich nadwyżek jest stosowana zasada net-meteringu. Obowiązuje ona dla tzw. mikroinstalacji, a więc instalacji, których moc nie przekracza 50 kWp. Dotyczy zatem instalacji domowych, tych dla małych gospodarstw rolnych oraz firm wykorzystujących panele fotowoltaiczne na bieżące potrzeby.

Zgodnie z tą zasadą, za każdą przesłaną do sieci 1 kWh użytkownik otrzymuje z sieci bezpłatnie:

  • 0,8 kWh – w przypadku, gdy moc instalacji nie przekracza 10 kWp,
  • 0,7 kWh – przy instalacjach o mocy od 10 do 50 kWp.

Warto podkreślić, że nadwyżki energii mogą być rozliczone w ciągu 1 roku od momentu ich przesłania do sieci, a informacje związane z rozliczeniem pojawiają się na rachunku za prąd.

Aby uzyskać dokładniejsze informacje zarówno o magazynowaniu energii z fotowoltaiki w sieci, jak i o kosztach czy warunkach instalacji paneli słonecznych, skontaktuj się z ekspertami firmy Ekoprime: https://ekoprime.pl/. Bezpłatna konsultacja pozwoli Ci dowiedzieć się więcej na temat tego rozwiązania i podjąć świadomą decyzję o inwestycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj