Zakup nowych drzwi pokojowych często wiąże się z poniesieniem dużych kosztów, na co nie każdego stać. Czy istnieje ekonomiczna alternatywa? Oczywiście! W tym poradniku udowodnimy, że wystarczy odrobina samozaparcia i kreatywności, aby starym drzwiom przywrócić nowe życie.

Zanim renowacja – przygotowanie do pracy

Wygospodarujmy miejsce, w którym będziemy pracować. Może to być garaż, ogród, piwnica. Nie powinno to być pomieszczenie pozbawione dostępu do świeżego powietrza. Pamiętajmy, aby pozostałe sprzęty domowe, które znajdą się w otoczeniu odświeżanych drzwi, na wszelki wypadek przykryć folią malarską, co uchroni je przed zabrudzeniem.

Drzwi pokojowe – przegląd stanu technicznego

Odnawianie starych drzwi zaczynamy się od ocenienia, w jakim stopniu są one wyeksploatowane. Ich dotychczasowa powłoka malarska może się łuszczyć, być zarysowana, zmatowiała. Zdejmijmy drzwi z zawiasów, zdemontujmy klamkę oraz zamek – wówczas dokonanie przeglądu technicznego stanie się łatwiejsze i zauważymy więcej detali wymagających renowacji.

Starą farbę malarską usuńmy papierem ściernym lub opalarką. Starej warstwy farby pozbywamy się jej zarówno z powierzchni drzwi, jak i z futryny – zależy nam, aby efekt był spójny estetycznie. Bardzo możliwe, że na drzwiach dostrzeżemy ubytki i pęknięcia. Defekty warto uzupełnić za pomocą szpachli lub przeszlifować je.

Jak odnowić drzwi pokojowe? Przemalować je na nowy kolor

Jaką farbę wybrać do odświeżenia starych drzwi? Jeśli są to drzwi drewniane, możemy zdecydować się na farbę akrylową matową. Farba tego typu doskonale kryje wszelkie niedoskonałości oraz znakomicie konserwuje drewnianą powierzchnię.

Na drzwi znajdujące się w lepszym stanie technicznym możemy nanieść powłokę farby satynowej, która odbija światło i wydobywa głębie z każdego koloru. Dzięki niej nawet tanie drzwi pokojowe będą sprawiały wrażenie szlachetniejszych. Modnym rozwiązaniem jest pokrycie starych drzwi warstwą farby tablicowej, po której nasze pociechy mogą rysować, a my tworzyć notatki.

Jaki kolor farby wybrać do odświeżenia starych drzwi? Możemy postawić na ponadczasowe, sprawdzone rozwiązania. Drzwi pokojowe – białe w otoczeniu białych ścian – mogą optycznie powiększyć przestrzeń.

Możemy sięgnąć po aktualne trendy i pomalować drzwi zgodnie z kolorem roku według Instytutu Pantone. Jeśli nie mamy pojęcia, na jaki kolor się zdecydować, warto przejrzeć paletę kolorów RAL – prędzej czy później jakiś odcień przypadnie nam do gustu.

Jak odnowić stare drzwi? Okleić je tapetą lub grafiką

Jest to ciekawa alternatywa wobec tradycyjnego malowania drzwi. Fototapetę przyklejamy na dokładnie wyczyszczoną powierzchnię drzwi. Materiał tapety powinien być wodoodporny i wytrzymały na ścieranie. Przy doborze grafiki, jaka pojawi się na tapecie, musimy uważać, aby nie popaść w kiczowatość.

Barwy na fototapecie powinny estetycznie komponować się z wystrojem pomieszczenia. Przykładowo, jeśli wybieramy fototapetę na drzwi do wnętrza urządzonego w stylu morskim, na grafice powinny dominować biel oraz błękit.

Dopełnieniem renowacji starych drzwi będzie zadbanie o szczegóły. Tutaj polecamy, aby klamkę i zamek wymienić na nowe modele.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here