Kotły na ekogroszek, kotły pelletowe, piece gazowe, kotły elektryczne – sposobów na ogrzanie domu jest wiele. Kiedy warto zainstalować kocioł na pellet?

Ogrzewanie budynku kotłem na paliwo stałe nie musi być nieekologiczne. Choć urządzenia te kojarzą się często z tradycyjnymi piecami zasypowymi nazywanymi popularnie “kopciuchami” wśród nich są też bardziej ekologiczne kotły na ekogroszek i nowoczesne, zautomatyzowane, wykorzystujące odnawialne źródła energii kotły pelletowe. O czym warto pamiętać przy wyborze kotła na pellet?

Oszczędność pieniędzy i miejsca!

Dzięki kotłom na pellet można efektywnie ogrzać gospodarstwo domowe. Montaż urządzenia powinny wziąć pod uwagę szczególnie te osoby, które mieszkają w budynku nie posiadającym dostępu do gazu zimnego i które – ze względów ekonomicznych – zdecydowane są ogrzewać dom paliwami stałymi. Ogrzewanie pelletem jest co najmniej o 20 proc. tańsze niż olejem opałowym czy propanem z butli i o ponad 50 proc. tańsze niż użycie grzejników elektrycznych!

Co więcej, współczesne kotły pelletowe spełniają najbardziej wyśrubowane europejskie normy emisji spalin 5 klasy oraz Ecodesign. Dodatkowym atutem jest ilość miejsca, które zajmują. Piece Współczesne kotły na pellet nie potrzebują dużej kotłowni. Dla kompaktowego kotła pelletowego np. Epsilon firmy Defro wystarczy już bardzo niewielka powierzchnia.

Wygoda użytkowania

Nowoczesne kotły pelletowe wyposażone są w szereg udogodnień, które znacząco zwiększają komfort i wygodę użytkowania. Wystarczy wspomnieć m.in. o funkcji zdalnego sterowania, automatycznego czyszczenia usuwania popiołu z kotła czy jego automatycznego rozpalania i wygaszania. Urządzenie może być także wyposażone w system automatycznego czyszczenia wymiennika.

Jak sprawić by kocioł na pellet służył jak najdłużej?

Kocioł na pellet to inwestycja na lata w związku z czym warto zainstalować urządzenie wysokiej jakości od sprawdzonego producenta. Niezawodne kotły pelletowe dostępne są na stronie https://www.defro.pl/k,32,kotly-automatyczne-na-pellet-biomase.html.

By jak najdłużej cieszyć się kotłem należy przede wszystkim korzystać z wysokiej jakości paliwa. Nie mniej ważne jest zastosowanie elementów, które zapewnią właściwe parametry pracy. Przykładowo – przy zbyt niskiej temperaturze powrotu wody grzejnej do kotła może wystąpić zjawisko „pocenia się kotła”. Jest to nic innego jak skraplanie się pary wodnej zawartej w spalinach w zetknięciu się z chłodną ścianą urządzenia. Wskutek tego kocioł może dużo szybciej niż przy właściwej pracy, ulec korozji. Przez to też może znacznie skrócić się jego żywotność. Brak odpowiednich zabezpieczeń minimalnej temperatury pracy może skutkować także utratą gwarancji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj