Co należy wiedzieć kupując mieszkanie?
Dom

Co należy wiedzieć kupując mieszkanie?

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego należy uważać, gdyż zdarzało się, że sprzedający przed przekazaniem mieszkania do odbioru demontowali nawet kaloryfery. Tymczasem rekordową sprzedaż odczuwają deweloperzy. Jednakże wielu klientów wciąż jest zainteresowanych mieszkaniami z rynku wtórnego. Na pewno za mieszkaniem prosto od dewelopera przemawia możliwość natychmiastowej przeprowadzki jak i ogromny wybór. Z kolei kupując z drugiej ręki można natrafić na ruinę lub perełkę, która zachwyci od pierwszego wejrzenia.

Wydaje się jednak, że wybór na rynku wtórnym jest dużo większy z uwagi na wybór dowolnej dzielnicy czy metrażu kupowanego mieszkania. Jednakże zakup mieszkania na rynku wtórnym na pewno wiąże się z ryzykiem. Z tego powodu warto się zorientować co należy zrobić, aby to ryzyko zminimalizować. Przede wszystkim należy sprawdzić czy osoba sprzedająca mieszkanie ma prawo do dysponowania nim poprzez przejrzenie aktu notarialnego(obecnie księgi są dostępne w internecie i wystarczy znać numer księgi.

Oczywiście nie tylko prawo własności należy sprawdzić. Warto sprawdzić czy nieruchomość nie jest obciążona służebnością czy prawem dożywocia. Sprawdzić należy również dokument nabycia prawa własności nieruchomości. Można także zażądać złożenia oświadczenia sprzedającego o tym, że nieruchomość nie jest obciążona prawami osób trzecich. Należy także sprawdzić, czy brak jest zaległości sprzedawcy wobec spółdzielni czy wspólnoty oraz dostawcy mediów.

Konsorcjum Finansowe może udzielić dla swoich klientów pożyczki pod zastaw nieruchomości Warszawa – oraz wsparcia finansowego innego rodzaju.

Dodatkowo w dniu sprzedaży należy upewnić się, że w mieszkaniu nie mogą być zameldowani inni lokatorzy. Kupno mieszkania z zameldowanymi tam lokatorami to spore utrudnienie dla kupującego. Poza tym kupując mieszkanie z rynku wtórnego można narazić się na wyższe koszty utrzymania. Na pewno należy sprawdzić stan prawny i techniczny nieruchomości. Szczególnie gdy mieszkanie jest sprzedawane poniżej wartości. Można także zajrzeć do planu zagospodarowania przestrzennego, co umożliwi zapoznanie się z planowanymi inwestycjami, rozłożeniem ważniejszych węzłów komunikacyjnych i innych.

Ostatecznym krokiem jest weryfikacja wszystkim elementów w akcie notarialnym, aby stan faktyczny zgadzał się ze stanem zapisanym w umowie. Tu należy zwrócić uwagę na stan techniczny jak i wyposażenie. Na pewno zakup nieruchomości z rynku wtórnego wymaga większej uwagi i dbałości o szczegóły, co zapewni satysfakcję już po zakupie i oszczędzi kłopoty.

Obecnie na rynku nieruchomości można zauważyć stabilizację cen. Według ekspertów i ich ocen i notowań ceny mieszkań w większości miast wzrosły. W przypadku wzrostu średnich cen największą podwyżkę zalicza miasto Łódź. Obecnie średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Łodzi wynosi 4126 zł, co stanowi najwyższy wzrost od  wiosny 2015 roku.Opinie ekspertów są zgodne jest to efekt działania programu „Mieszkanie dla Młodych”. Oprócz Łodzi ceny mieszkań wzrosły także w takich miastach jak Bydgoszcz, Gdańsk, Szczecin czy Wrocław.

 Według znawców spora ilość mieszkań w limitach powoduje obniżkę przeciętnej ceny sprzedawanych lokali.

Post Comment