Jakie oświetlenie jest najlepsze do pracy przy komputerze?
Dom

Jakie oświetlenie jest najlepsze do pracy przy komputerze?

Miejsce pracy przy komputerze powinno posiadać odpowiednią organizację, zapewniającą wygodę oraz zdrowie. Oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów podczas pracy przy komputerze, dlatego warto zadbać o właściwe źródło światła w tym miejscu.

Intensywność, kolor oraz rodzaj oświetlenia ma wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Przed zakupem i zamontowaniem poszczególnych źródeł światła warto zastanowić się nad funkcjami lamp i nad naszymi indywidualnymi potrzebami. Inny rodzaj światła umieścimy w sypialni czy w salonie, a inny w kuchni lub w gabinecie. Dużo zależy od czynności, które mamy zamiar wykonywać w danym pomieszczeniu. Ciepłe i przyćmione światło sprzyja relaksowi i odprężeniu, natomiast jasne i chłodne pobudza nas do myślenia i działania.

Ostatnio coraz więcej czasu spędzamy przed ekranem komputera. Wiele ludzi w ten sposób wykonuje swoją pracę, której poświęca wiele godzin. Dlatego bardzo ważne, aby stworzyć odpowiednie warunki podczas pracy przy komputerze. Niestety wielogodzinne wpatrywanie się w monitor może negatywnie wpływać na nasz wzrok oraz zdrowie. Istotne jest w tym przypadku odpowiednie oświetlenie. Musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

O czym musimy pamiętać?

Zarówno w pracy, jak i w domu spędzamy sporo czasu przed komputerem. Nie możemy zapominać przy tym o stworzeniu sobie odpowiednich warunków pracy, czyli m. in. o dobraniu odpowiedniego rodzaju światła w miejscu pracy. Oprócz dobrze dobranego biurka oraz krzesła, warto zadbać także o swój wzrok, wybierając do lamp przy komputerze odpowiednie żarówki.

E-klosz.pl – sklep internetowy z ogromnym wyborem lamp, kinkietów, plafonów i innych

https://www.e-klosz.pl/

Musimy zastanowić się, w jaki sposób powinno padać światło na nasze miejsce pracy oraz w jakiej odległości od naszej twarzy powinno się znajdować. Najlepiej jeśli światło będzie padało z góry, a jego odległość będzie nie mniejsza niż 30 cm. Warto zatem zadbać o zamontowanie lampek przy regale czy na górnych półkach. Taki sposób oświetlenia powinien być dla nas komfortowy i nie męczyć naszych oczu.

Inną ważną rzeczą jest to, że abażur nie powinien przepuszczać światła, tylko kierować je jednolicie na stół i klawiaturę. Rozproszone światło może szybciej powodować zmęczenie wzroku oraz odbijać się od monitora.

Oprócz tego w pobliżu monitora dobrze jest zamontować lampkę ze zwykłą żarówką. Unikajmy świetlówek, ponieważ mogą one mieć negatywny wpływ na nasz wzrok. Dobrze jeśli doświetlona będzie tylna ściana – za monitorem i biurkiem. W ten sposób światło nie będzie nas oślepiać i nie odbije się w monitorze.

Oczywiście musimy pamiętać, że nie należy korzystać z komputera w całkowitej ciemności. Światło monitora bardzo obciąża nasz wzrok, dlatego nie powinniśmy pracować przy zgaszonym świetle.

Jeśli chodzi o intensywność oraz barwę żarówek, musimy zadbać o to, by kontrast między światłem monitora a lampy nie był zbyt duży (dlatego warto doświetlić tylną ścianę). Warto zadbać o jasną i ciepłą barwę. Dobrze jeśli całe pomieszczenie będzie dodatkowo oświetlone górnym światłem.

Post Comment