Znaczną część inwestycji w odnawialne źródła energii może pokryć dofinansowanie. Fotowoltaika to jeden z obszarów objętych programami, które mogą Ci je zapewnić.

Skąd wziąć dotację na fotowoltaikę?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest prosta: Z programów dofinansowania. Gdzie natomiast ich szukać oraz jak je uzyskać? To już nieco bardziej złożone, choć nietrudne, jeśli zdobędziesz trochę praktycznej wiedzy.

Jeśli interesuje Cię fotowoltaika, dofinansowanie, na które warto zwrócić uwagę, to dwa popularnie programy.

Fotowoltaika – dofinansowanie z programu Czyste Powietrze

Skąd mogą wziąć pieniądze właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych, gdzie pojawić się ma fotowoltaika? Dofinansowanie oferuje m.in. program Czyste Powietrze zakładający:

  1. Poprawę efektywności energetycznej.
  2. Zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń do atmosfery.

Obydwa skutecznie realizuje fotowoltaika. Dofinansowanie dotyczy osób remontujących domy i będzie największe, gdy termomodernizacja obejmie inwestycję w panele PV czy pompę ciepła.

Osoby mniej zamożne, z dochodami 1960 zł (os. samotne) lub 1460 zł (rodziny) miesięcznie, mogą otrzymać maksymalnie 25 tys. zł dotacji. Bardziej zamożni (dochód do 100 tys. zł rocznie) mają szansę nawet na 37 tys. zł zwrotu.

Fotowoltaika – dotacja z programu Mój Prąd

Mój Prąd to kolejny program, który znacząco obniża koszty, jakie początkowo generuje fotowoltaika. Dofinansowanie skierowane jest do osób fizycznych i dotyczy instalacji PV realizowanych w latach 2019-2025.

Jednorazowa dotacja pokrywa do 50% wydatków, choć nie więcej niż 5000 zł. Pod koniec 2020 roku liczba wypłaconych dofinansowań objęła ponad 80 tys. prosumentów. Kwota alokacji przewidziana w programie to 1 000 000 tys. zł.

Jak uzyskać dofinansowanie fotowoltaiki?

Zgromadź odpowiednią dokumentację i złóż wniosek o dotację w urzędzie gminy. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, warto skorzystać z fachowego doradztwa takich firm, jak np. Ekoradcy. Dzięki niemu unikniesz błędów, które wydłużą czas inwestycji oraz zwrotu kosztów.

Panele fotowoltaiczne a dofinansowanie – fotowoltaika tańsza, niż myślisz
Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here