Jak prawidłowo zamontować panele fotowoltaiczne?
Technologia

Jak prawidłowo zamontować panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne to nie tylko oszczędność na rachunkach, ale także niezależność energetyczna oraz ochrona środowiska. Aby rozwiązanie było, jak najbardziej wydajne i efektywne ważny jest montaż tego systemu. Warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Koszty instalacji paneli fotowoltaicznych na przestrzeni kilkunastu lat znacznie się obniżyły, a technologia wciąż się polepsza i rozwija. Stąd też coraz większe zainteresowanie pozyskiwaniem energii właśnie w taki sposób. Korzystanie z paneli fotowoltaicznych niesie za sobą wiele korzyści i staje sie alternatywą dla tradycyjnego wykorzystywania energii elektrycznej. Wiążą się z tym nie tylko kwestie finansowe, ale także ekologiczne. Wykorzystując odnawialne źródła energii znacznie wpływamy na ochronę środowiska naturalnego.

Warto jednak pamiętać, że odpowiednie działanie oraz efektywne wykorzystywanie zdobywanej energii, w dużej mierze zależy od właściwego umieszczenia paneli fotowoltaicznych. Dlatego ważne jest, aby decydując się na to rozwiązanie, wiedzieć na co zwracać uwagę podczas montażu. Przyda się przy tym oczywiście odpowiednia pomoc i wiedza fachowców. Miejsce, przestrzeń, rodzaj paneli – to tylko niektóre rzeczy od których może być zależne, ile energii elektrycznej uda nam się czerpać z naturalnego źródła, jakim są promienie słoneczne.

Gdzie i jak zainstalować panele?

Panele fotowoltaiczne możemy zamontować zarówno na dachu, jak i na gruncie, obok budynku. Warto przy tym pamiętać o odpowiedniej wysokości oraz nachyleniu, aby panele mogły czerpać, jak najwięcej promieni słonecznych. Jeśli zdecydujmy się zainstalować panele na dachu musimy zadbać o to, by kąt nachylenia dachu wynosił około 30-35 stopni – wtedy następuje najwyższe uzyskiwanie energii. Jeśli dach posiada mniejszy kąt nachylenia niż 10 stopni – wymagana jest specjalna konstrukcja zwiększająca ten kąt nachylenia. Panele mogą być zamontowane na wszystkich rodzajach dachu.

Panele fotowoltaiczne Grudziądz dostępne są na stronie 4oze.pl – odnawialne źródła energii

Jeśli zdecydujemy się na montaż instalacji na ziemi należy pamiętać, że nie może ona być położona zbyt nisko, ponieważ nie uzyskamy w ten sposób maksymalnej ilości energii. Panele powinniśmy umieścić na podwyższającej konstrukcji (około 1,5 -2,5 m).Oprócz tego ważne jest to, by panele nie były zacienione przez zewnętrzne obiekty, takie jak drzewa, budynki itp. Cień może znacznie wpłynąć na wydajność takiej instalacji.

Zarówno panele umieszczone na dachu, jak i na ziemi powinny być zawsze skierowane w stronę południa. Wtedy bowiem ich nasłonecznienie jest największe i efektywność instalacji jest najwyższa – uzyskujemy w ten sposób najwięcej energii. Północna część dachu lub ściany nie będą najlepszymi miejscami na montaż. Jeśli jednak nie mamy możliwości ustawienia paneli w stronę południa, powinniśmy rozważyć instalacje na gruncie. Już na etapie planowania instalacji powinniśmy rozważyć jej optymalne miejsce, które pozwoli na jak najwyższe uzyskiwanie energii, a same panele nie będą przeszkadzać w użytkowaniu terenu w inny sposób.

Post Comment