Roboty kontra ludzie – czy ukradną nam pracę?
Technologia

Roboty kontra ludzie – czy ukradną nam pracę?

W debatach akademickich raz za razem pojawiają się argumenty świadczące o jakiegoś rodzaju strachu o przyszłą perspektywę pracy na całym świecie. O ile dziś to może nie stanowić jeszcze kłopotu, o tyle za kilkadziesiąt lat algorytmy i maszyny mogłyby okazać się w dużym stopniu lepszymi pracownikami aniżeli ludzie. W jaki sposób w obliczu tego zapowiada się przyszło los dla ludzi?

Już teraz podnosi się opinię, że w nieoddalonej perspektywie zniknie nawet kilkaset profesji. Praca realizowana przez zatrudnione osoby zastąpiona zostanie wydajnością robota. Wydaje się, że największe niebezpieczeństwo dotyczy na pewno tych zawodów, jakie nie wymagają wysokich kwalifikacji. Osoby zarządzające firmami, opierającymi się na pracy fizycznej swoich pracowników, z wolna wprowadzają do generalnej działalności maszyny. Warto położyć nacisk na to, z jakiej przyczyny to podejście tak bardzo opłaca się pracodawcom.

Zdaje się, iż korzystanie z maszyn w pracy jest nadzwyczaj drogie. To prawda, jednakże należy położyć nacisk, iż inwestowanie w to zdoła niesłychanie szybko opłacić się, jako że produktywności maszyny nie możemy porównywać z wydajnością zatrudnionej osoby. Maszyna nie wymaga urlopu, także nie przechodzi chorób, może pracować z taką samą wydajnością przez dwadzieściacztery godziny. To rzecz jasna z takich względów praca wykonywana przez maszyny mogłaby być niebezpieczna dla osób pracujących na niewysokichmało wymagających stanowiskach w tym znaczeniu, iż ci nie mogliby odnaleźć pracy.

Niedawno głośno dyskutowano o myśli wprowadzenia podatku od pracy robotów, dlatego że mogłoby to jakimś sposobem zahamować ekspansję robotów. Ma to swych popleczników oraz przeciwników, niemniej jednak akcentuje jedną fundamentalną kwestię – automaty są coraz bardziej wykorzystywane w różnego rodzaju pracach oraz przez przedsiębiorców pracujących m.in. w przemyśle.

Należy zaznaczyć, że człowiek nie zostanie podmieniony przez roboty całkowicie. Zawsze będzie poszukiwana wysoko wykształcona osoba do obsługiwania ich i kontrolowania, tym samym tak nie jest, iż zanikną wszystkie zawody. Mówi się również, iż w nieodległej przyszłości ludziom w zupełności wystarczy czterogodzinny dzień pracy, bowiem większa część działań wykonywana będzie przez nowoczesne technologicznie roboty.

Post Comment