Status wyznaczony butami
Ogólna

Status wyznaczony butami

Obuwie to bardzo ważna część ubioru każdego człowieka. W końcu stopy są bardzo wrażliwe na wszelkie uszkodzenia czy urazy. A gdy człowiek chodzi to własnie stopy bezpośrednio stykają się z podłożem. Dlatego o stopy trzeba dbać. Wiedzieli już o tym ludzie prehistoryczni, którzy bardzo szybko zaczęli owijać swoje stopy kawałkami skór, by choć tak uchronić stopy przed zimnem, wilgocią czy zranieniami.

Człowiek w ciągu całej swojej historii gatunku jako takiego – bardzo szybko zrozumiał, że stopy to część ciała, którą naprawdę warto jest chronić. Przecież wszelki uraz stopy mógł powodować, że człowiek nie ucieknie na czas przed zagrożeniem. Dbałość o odpowiednią ochronę stóp właśnie dlatego w tym świetle jawić się może jako ochrona nie tyle o własne zdrowie, komfort i dobre samopoczucie, co wręcz o własne życie.

Buty – symbol statusu

Nie ma chyba kobiety, która nie lubiłaby kupować butów. Kupować, przymierzać i ustalać odpowiedni rodzaj obuwia na daną porę roku czy odpowiedni do danej okoliczności. W dzisiejszych czasach każda kobieta ma co najmniej kilka par butów. Ale to dopiero od kilkunastu par wiele pań czuje komfort i przygotowanie na większość okazji. Właściwie wiele kobiet uważa, że butów nigdy dość. A prawda jest taka, że wcale nie jest to taki współczesny sposób myślenia, jak mogłoby się wielu wydawać. Buty od dawien dawna były wyznacznikiem statusu. I to pośród wszystkich warstw społecznych, poczynając od chłopstwa.

W końcu jeżeli mieszkanka dawnej polskiej wsi chodziła w butach na co dzień, a nie zakładała ich tylko w progu kościoła – oznaczało to, że ją i jej rodzinę stać na to, by mogła sobie pozwolić na taki luksus na co dzień. Bo buty były wielkim luksusem. Często rodziny miały jedną parę, która była wspólna dla wszystkich członków rodziny.

W wyższych warstwach społecznych może i każdy miał swoją parę butów, w dodatku chodził w niej na co dzień, jednak to wcale nie oznacza, że buty przestały być wyznacznikiem statusu i pożądania wśród kobiet.

Po prostu buty przeznaczone dla kobiet z wyższych sfer poza aspektem czysto praktycznym, były wykonywane z coraz droższych materiałów, z coraz piękniejszymi wykończeniami. Takie buty były ręcznie haftowane, wysadzane szlachetnymi kamieniami, farbowane w drogich barwnikach czy wytwarzane z materiałów najlepszej jakości. Bardzo często bywało tak, że jedna para damskich butów dla jakiejś magnackiej córki, siostry czy żony warte były tyle co wieś. A nawet kilka wsi.

Nie da się więc ukryć – w dawnych czasach buty były potężnym wyznacznikiem statusu. Począwszy od samego faktu ich posiadania, na wyglądzie i jakości tych butów skończywszy. A jak jest obecnie? Obecnie buty nadal stanowią wyznacznik statusu i luksusu danej kobiety. W końcu buty od sławnych projektantów potrafią kosztować prawdziwą fortunę. Jeżeli jednak ktoś nie chce wydawać fortuny na buty, a jednocześnie cieszyć się ich wyglądem i jakością – powinien zajrzeć tutaj Buty360.pl – w dzisiejszych czasach liczy się jakość butów, ich wygląd, ale również ich ilość. W końcu nie da się bezproblemowo żyć i nie robić złego wrażenia, jeżeli ma się tylko jedną parę butów. Kilka to absolutne minimum.

Post Comment