Jak zadbać o porządek w domowej bibliotece?
Dom

Jak zadbać o porządek w domowej bibliotece?

Na pewno w każdym domu znajduje się miejsce przeznaczone na książki. Po jedne egzemplarze sięga się częściej, po jedne rzadziej. Należy zadbać o czystość w domowej biblioteczce, by książki zachowały swój wygląd i cieszyły się dobrym stanem przez długi czas.

Bez względu na ilość książek w mieszkaniu, powinniśmy zadbać o regularne ich czyszczenie. Gromadzi się na nich mnóstwo kurzu, dlatego musimy należy zadbać o gruntowne sprzątanie księgozbiorów, przynajmniej dwa razy do roku, nawet wtedy, gdy książki umieszczone są w zamkniętych szafach. Powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować i użyć sposobów, które pozwolą nam sprawnie i łatwo pozbyć się zanieczyszczeń z domowej biblioteczki.

Czyszczenie książek

Zanim przejdziemy do czyszczenia poszczególnych egzemplarzy oraz półek, musimy zdjąć wszystkie książki, a następnie pozbyć się kurzu z każdej z nich. Możemy użyć do tego odkurzacza ze specjalną końcówką, która nie będzie w stanie zniszczyć książki (musi posiadać miękkie włosie, by nie uszkodzić delikatnych ksiąg). Pamiętaj także o sile ssania, która nie może być zbyt duża. Można zastosować specjalną szczoteczkę elektrostatyczną z pojemnikiem, którą mocuje się do rury ssącej odkurzacza. Warto także otworzyć każdą książkę i ,,przewietrzyć” każdą ze stron. Zapobiega to powstawaniu wilgoci. Innym sposobem na wyczyszczenie książek z kurzu jest użycie starych pędzli do makijażu lub specjalnych piórek.

Sprawdź produkty czyszczące na stronie General Fresh

http://generalfresh.pl/

Czyszczenie półek

Przed ponownym ułożeniem książek, musimy zadbać o wytarcie i umycie półek. Tam także zbiera się mnóstwo kurzu. Na początku należy usunąć z półek kurz, używając suchej lub wilgotnej ściereczki. Następnie można wytrzeć powierzchnię półek miękką ściereczką nasączoną terpentyną. Zapach wydzielający się z tej substancji ma zapobiec pojawianiu się moli. Możemy użyć także innych środków, w zależności od materiału z którego wykonane są półki. Należy pamiętać, że przed ponownym ułożeniem książek musimy odczekać, aż półki dokładnie wyschną. W innym przypadku możemy doprowadzić do uszkodzenia księgozbioru.

Układanie księgozbioru

Aby nasza biblioteczka wyglądała schludnie oraz stanowiła wyjątkową dekoracje w naszym mieszkaniu, warto zadbać o prawidłowe ustawienie księgozbioru na półkach. Możemy robić to na różne sposoby. Każdy z czytelników ma inny system układania. Jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów jest zestawianie książek według gatunków, a w jej ramach – według kolejności alfabetycznej lub wielkości danych egzemplarzy. Ważne aby na półce panował pewien ład. Pod ręką ustawiamy książki, po które sięgamy najczęściej.

Pamiętajmy, aby książki na półce ustawione były dość ciasno – można skorzystać ze specjalnych podpórek, które umożliwią takie ustawienie. Takie ustawienie zminimalizuje powstawanie kurzu. Cienkie książki najlepiej umieszczać poziomo, aby kartki nie odrywały się od grzbietu w ten sposób. Na wierzchu warto ułożyć egzemplarze w laminowanych oprawach – zminimalizuje to zbieranie się kurzu.

Post Comment