Obecnie coraz więcej firm decyduje się na integrację z BDO, aby łatwiej realizować obowiązek raportowania danych o odpadach.

BDO, czyli baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami została opracowana po to, aby firmy mogły łatwiej przekazywać do centralnej bazy danych informacje dotyczące produkowanych przez siebie odpadów. Wdrożenie BDO ma na celu zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska poprzez łatwiejszy dostęp do informacji o odpadach. Z drugiej strony jest to nowy obowiązek dla firm, które muszą pamiętać o systematycznym przekazywaniu informacji do bazy.

Jak przekazywać informacje do BDO?

Firmy, które mają obowiązek przekazywania informacji do bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, mogą obecnie robić to na dwa sposoby.

Pierwszy sposobów to ręczne przekazywanie danych poprzez wpisywanie ich w formularzu znajdującym się na stronie internetowej BDO. Drugi, znacznie prostszy, to skorzystanie z integracji BDO z systemem informatycznym.

Na czym polega integracja z BDO?

Pod pojęciem jak integracja z BDO znajduje się proces służący do łatwiejszego przekazywania informacji do internetowej do bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. W tym przypadku przedsiębiorca nie musi jednak wpisywać danych odręcznie, ponieważ dane te są automatycznie pobierane z bazy jego systemu informatycznego.

Integracja z BDO wymaga zatem zastosowania odpowiedniego narzędzia umożliwiającego dokonanie połączenia bazy BDO wraz z własną bazą. Takie rozwiązanie możliwe jest w przypadku wybranych systemów informatycznych, na przykład soteko.pl, który przeznaczony jest dla firm zajmujących się zarządzaniem gospodarką odpadami.

Po integracji z BDO firma nie musi już każdorazowo przekazywać danych ręcznie, ponieważ o wszystko dba system, który automatycznie generuje raporty BDO. Jest to zatem duże uproszczenie w codziennej pracy firmy, która musi pamiętać o tym obowiązku.

Jak zintegrować swój system informatyczny z BDO?

Jak wspominano wcześniej, integracja z BDO wymaga wykorzystania odpowiednich systemów informatycznych, które dają taką możliwość. Obecnie posiada ją coraz więcej programów dla firm.

Funkcja integracji może być bezpłatna albo płatna w zależności od rodzaju systemu informatycznego. Często wchodzi ona w skład systemu, dlatego nie ma wtedy potrzeby dodatkowego dokupowania modułu integracji z BDO. Jeżeli nie jest on dostępny w standardowej wersji, konieczne będzie jego pobranie i instalacja.

Zdarza się, że integracja z BDO nie jest możliwa. Dotyczy to głównie starszych systemów informatycznych, które zostały opracowane przed powstaniem bazy i nie były od tego czasu aktualizowane. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na wdrożenie nowego systemu informatycznego, który będzie posiadać niezbędną integrację.

Korzyści integracji z BDO

Integracja z bazą danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami pozwala na znacznie prostsze prowadzenie codziennych czynności w firmie, która musi regularnie przygotowywać raporty do BDO z danymi dotyczącymi produkowanych odpadów.

Największą korzyścią dla firmy decydującej się na integrację jest oszczędność czasu oraz ograniczenie formalności. Firma może wtedy skoncentrować się na swojej działalności, ponieważ dokumentacja będzie przygotowywana automatycznie.

Wdrożenie integracji zmniejsza ryzyko związane z popełnieniem błędów podczas wypełniania dokumentacji. Warto pamiętać, że przekazywanie nieprawidłowych danych lub brak ich przekazania związany jest dla przedsiębiorcy z konsekwencjami prawnymi, na przykład nałożeniem kary grzywny, a nawet karą aresztu.

1 KOMENTARZ

  1. Dzień dobry. Firma jest w BDO jako wprowadzająca produkty w opakowaniach. Firmie w procesie produkcji produktu który sprzedaje zostaje rocznie około 40kg tworzywa sztucznego + 5kg tworzywa sztucznego z opakowań. Czy zwolnieniu z ewidencji z rozporządzenia 23 grudnia 2019 r. podlega również odpad produkcyjny? W tabeli z tego rozporządzenia jest napisane „tworzywo sztuczne”, ale chciałabym się upewnić czy są co do tego jakieś ograniczenia, czy odpad produkcyjny również można zutylizować bez ewidencji?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj