Jedną z podstawowych cech nowoczesnego budownictwa jest wysoka szczelność projektowanych budynków. To oznacza, że nowe domy i mieszkania wyróżniają się energooszczędnością wynikającą z nieprzepuszczania ciepła znajdującego się wewnątrz pomieszczeń. Jednym z systemów wspierających taki stan rzeczy jest wentylacja mechaniczna, inaczej nazywana rekuperacją. Z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, a doświadczeni eksperci z branży budowniczej doradzają jej instalację w zdecydowanej większości projektów. Dlaczego rekuperacja staje się standardem w każdym domu? Jedną z jej największych zalet jest możliwość zaoszczędzenia na rachunkach za ogrzewanie. W jaki sposób to osiągnąć? Odpowiedź na to i inne pytania związane z wentylacją mechaniczną znajdziesz w poniższym artykule!

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja

Najważniejszym elementem każdego systemu wentylacji mechanicznej jest rekuperator. To specjalne urządzenie, którego zadaniem jest wymiana powietrza w dwóch kierunkach. Z pomieszczeń znajdujących się wewnątrz domu odprowadzane jest zużyte i wilgotne powietrze. Z kolei z zewnątrz pobierane jest świeże powietrze. Dzięki temu każdy z domowników może cieszyć się zdrowym powietrzem o każdej porze dnia i nocy (w przeciwieństwie do przestarzałej wentylacji grawitacyjnej, rekuperator wymienia powietrze cały czas).

To również dzięki rekuperatorowi możliwe jest odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza. Następnie ma miejsce ogrzanie gazu nawiewanego z zewnątrz. W ten sposób świeże powietrze, którym oddychają domownicy, nie obniża temperatury panującej w domu.

Rodzaj wentylacji a utrata ciepła w domu

Pomimo ogromnych postępów w nowoczesnym budownictwie, niemożliwe jest osiągnięcie 100% szczelności całego budynku. Ciepło wydostaje się przez najmniejsze szczeliny, np. przez dach, komin, ściany, okna oraz drzwi. Jednak zainstalowanie systemu wentylacji mechanicznej powoduje, że straty ciepła są zdecydowanie mniejsze niż w przypadku innych rodzajów wentylacji. Przestarzałym typem jest np. wentylacja grawitacyjna, której podstawą działania jest różnica pomiędzy temperaturą panującą wewnątrz domu a dworem. Eksperci szacują, że straty ciepła w przypadku tego rodzaju systemu mogą wynosić nawet od 30 do 60%. Wybawieniem okazuje się nowoczesna rekuperacja, dzięki której właściciele domów oszczędzają nawet do 40% na rachunkach za ogrzewanie. Decyzja o kupnie wentylacji mechanicznej przyczynia się do tego, że dom staje się bardziej energooszczędny.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu dzięki rekuperacji?

Niestety niektóre osoby mylnie interpretują zasady działania wentylacji mechanicznej. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że rekuperacja nie zastąpi w pełni ogrzewania. Dobrze zaprojektowany plan, opierający się na pracy rekuperatora, sprawia, że budynek ogranicza swoje zapotrzebowanie na energię, jednak nadal niezbędny jest system grzewczy. Podczas pracy rekuperatora możliwe jest jedynie ogrzanie nawiewanego z zewnątrz powietrza. Skutkuje to tym, że system grzewczy nie musi ocieplać tego gazu. Wtedy rachunki za ogrzewanie mogą stać się niższe i to nawet, w niektórych przypadkach, o kilkadziesiąt procent. To pozytywna informacja, szczególnie biorąc pod uwagę ciągle rosnące ceny za paliwa, takie jak gaz płynny czy olej opałowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj