Wiele osób nie wie, czym jest zrównoważona moda. Branża tekstylna skupia się głównie wyglądzie ubrań, oryginalnym designie, który przypadnie do gustu klientom. Sztuczne materiały niskiej jakości negatywnie wpływają na środowisko naturalne. Niejedna popularna marka ignoruje ryzyko zaistnienia katastrofy klimatycznej. Na szczęście świadomość konsumentów stale rośnie. Warto zwracać uwagę na oznaczenia znajdujące się na metce. Przed zakupem odzieży należy przeanalizować skład. Zastanawiasz się, jak zerwać z niewłaściwymi nawykami? Skorzystaj z poniższych wskazówek, które ułatwią Ci to zadanie! Rozsądne kupowanie ubrań, butów i dodatków wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

Wpływ branży modowej na środowisko

Nie każdy wie, że branża modowa w dużym stopniu przyczynia się do powstawania zmian klimatycznych, które stanowią realne zagrożenie dla naszej planety. Faktem jest, że znaczna część konsumentów nie przywiązuje wagi do jakości materiałów stosowanych do produkcji ubrań. To duży błąd! Ogromne ilości odpadów tekstylnych negatywnie wpływają na środowisko naturalne. Niektórzy uważają, że zmiana osobistych nawyków nie wpłynie na funkcjonowanie branży. To nieprawda! Zredukowanie popytu na odzież niskiej jakości, która produkowana jest bez poszanowania praw człowieka ma duże znaczenie.

Nie od dziś wiadomo, że na świecie jest wiele fabryk i szwalni, w których zasady zatrudnienia naruszają prawa pracowników. Właśnie dlatego każdy etap wytwarzania tekstyliów ma znaczenie. Od pozyskiwania surowców, przez produkcję i transport, aż po dystrybucję.
Proekologiczne postawy w branży modowej warto kształtować od podstaw. MSKPU to renomowana szkoła dla projektantów oraz kostiumografów, która duży nacisk kładzie na modę zrównoważoną. Wszystko po to, aby młode pokolenie fachowców z branży modowej miało świadomość, jak istotną kwestią jest troska o środowisko.

Moda zrównoważona – najważniejsze zasady

Moda zrównoważona jest przyjazna naszej planecie. Zakłada ona zminimalizowanie odpadów tekstylnych. Ważną rolę odgrywa tu recykling, który pozwala maksymalnie wykorzystać potencjał wysokojakościowych tkanin. Naturalne, ekologiczne materiały są produkowane z surowców pochodzących wyłącznie z certyfikowanych upraw. Nie są one barwione, ani przetwarzane przy użyciu szkodliwych środków chemicznych, które mogłyby zawierać toksyczne związki.

Istotne są także warunki, w jakich produkowane są ubrania. Moda zrównoważona to również poszanowanie praw człowieka. Jest to szczególnie ważne w krajach nisko rozwiniętych, gdzie do wytwarzania odzieży zmuszane są nawet dzieci. Ludzie pracują w trudnych warunkach, a dodatkowo nie otrzymują za to godnego wynagrodzenia. To forma współczesnego niewolnictwa, za które pośrednio odpowiadają osoby podejmujące nieprzemyślane decyzje zakupowe.

Zmiana nawyków zakupowych

Każdy, kto chce wesprzeć modę zrównoważoną powinien zmienić nawyki zakupowe. Bardzo ważne jest, aby podczas kupowania odzieży zacząć podejmować świadome decyzje. Przede wszystkim należy postawić jakość tekstyliów na pierwszym miejscu. Konieczne jest analizowanie składu poszczególnych ubrań. Dobrze jest także zwrócić uwagę na oznaczenia, które znajdują się na metce. Odzież wyprodukowana w sposób ekologiczny może być droższa w zakupie, jednak jest to inwestycja na długi czas.

Naturalne materiały zapewniają nieprzeciętną wygodę użytkowania. Dzięki nim można obniżyć ryzyko wystąpienia alergii lub podrażnień. Warto wspomnieć także o trwałości. Odpowiednio czyszczone i pielęgnowane mogą przetrwać w nienaruszonym stanie długie lata. Świadomy konsument wybiera wyłącznie cenione marki, które promują modę zrównoważoną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj