O wpływie technologii na człowieka
Technologia

O wpływie technologii na człowieka

Nie da się ukryć, że technologia towarzyszy nam każdego dnia na wielu płaszczyznach codziennego życia. Codziennie z niej korzystamy, czerpiąc z jej zalet. Jak technologia wpływa zatem na człowieka?

XXI wiek jest bez wątpienia okresem dynamicznego rozwoju technologicznego. Przyjęło się nawet mówić o tak zwanej rewolucji technologicznej, której początek można datować na początek dwutysięcznego roku. Jakie znaczenie ma technologia dla człowieka? Czy zawsze niesie ze sobą wiele zalet, czy może być odpowiedzialna za równie wiele zagrożeń?

Powszechność technologii

Tym, co zasługuje na największą uwagę w tym kontekście, są media społecznościowe. Dostęp do nich posiada niemalże każdy, a znaczna część naszego życia została przeniesiona na łamy społecznościówek. Jednocześnie nasze profile stanowią bardzo dużą porcję informacji o nas samych, a także u zdecydowanej większości są one jednocześnie pewnego rodzaju internetowymi pamiętnikami. Ta powszechność pozwala przypuszczać, że media społecznościowe – jako przejaw technologii – nie pozostały bez wpływu na dzisiejsze życie człowieka.

Kiedy ten rodzaj mediów zaczął dopiero się rozwijać, wiele osób mówiło o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą komunikowanie w ten sposób. Mówiło się wówczas o zaniku umiejętności interpersonalnych w prawdziwym życiu na rzecz komunikowania interpersonalnego. Żadne przypuszczenie nie okazało się jednak prawdziwe. Media społecznościowe służą między innymi podtrzymywaniu kontaktu, a umiejętności interpersonalne wcale nie zubożały przez dominację internetowych komunikatorów.

Na stronie https://www.bookero.pl/ znajduje się system rezerwacji online – zarezerwuj miejsce jednym kliknięciem

W naukach socjologicznych wiele mówi się również o tak zwanej makdonaldyzacji naszego życia. Termin ten oznacza przeniesienie tych cech, które są charakterystyczne dla restauracji typu fast food – czyli na przykład „szybko” oraz „dużo”. Nie da się ukryć, że to zjawisko zachodzi dzięki rozprzestrzenieniu się na cały świat tego rodzaju firm gastronomicznych, co z kolei nie mogłoby być możliwe gdyby nie globalizacja i rozwój technologii.

Oddziaływanie

Warto wziąć pod uwagę, że technologia ma dwie strony – zarówno tą dobrą, jak i tą złą. Niesie ze sobą wiele zalet, ale nie pozbawiona jest wad. Przede wszystkim jednak powszechne korzystanie z technologii w znacznym stopniu ułatwia nam życie. Świetnym przykładem jest chociażby smartfon z zainstalowanymi aplikacjami, dzięki którym możemy między innymi płacić telefonem czy wykonywać przelewy.

Nie da się jednak ukryć, że tak duży rozwój technologii może źle wpływać na człowieka. Chodzi między innymi o zbyt duży stopień uzależnienia się od technologii. Dotyczy to szczególnie najmłodszego pokolenia, które ma kontakt z technologią praktycznie od dzieciństwa. Oczywistym jest, że niesie ona ze sobą wiele zalet również dla dzieci, ale warto pamiętać, by nie zaniedbywać u dzieci na przykład nauki społecznego współżycia.

Podsumowując, technologia ma bardzo duży wpływ na człowieka. Możemy rozpatrywać zarówno zalety tego stanu rzeczy, jak i wady, takie jak chociażby zbyt duży stopień uzależniania się społeczeństw od dóbr technologicznych.

Post Comment