oświetlenie LED w domu

W sklepach, a zarazem i w domach prywatnych, coraz częściej spotykane jest oświetlenie LED. Takie źródło światła może przyjmować postać diody, żarówki lub taśmy. Choć oświetlenie LED cieszy się dużą popularnością, to nie każdy wie, z czego ona wynika i dlatego takie oświetlenie jest korzystnym rozwiązaniem w każdym domu. Jakie są więc jego zalety?

Oświetlenie LED – wydajność i oszczędność

Oszczędne i wydajne – to dwie najważniejsze zalety diod LED. Przyjmuje się, że takie oświetlenie jest nawet do 80% bardziej efektywne niż tradycyjna żarówka czy świetlówka. LEDy nie marnują energii na wytwarzanie ciepła, ponieważ aż 95% prądu zamieniają w światło i nie nagrzewają się. Jest to stosunek wręcz odwrotny w przypadku tradycyjnych żarówek, które taki sam odsetek energii zamieniają wyłącznie na ciepło. Oświetlenie LED pobiera mniej prądu niż oświetlenie standardowe.

Wybierając do swojego domu zamienniki LED-owe, można kierować się następującymi zasadami:

  • 30 W w żarówce tradycyjnej odpowiada żarówka o mocy 4-5 W LED,
  • 50 W w żarówce tradycyjnej odpowiada żarówka o mocy 6-8 W LED,
  • 70 W w żarówce tradycyjnej odpowiada żarówka o mocy 9-10 W LED,
  • 100 W w żarówce tradycyjnej odpowiada żarówka mocy 15 W LED.

W praktyce oznacza to, że oświetlenie LED pobiera mniej energii i generuje tym samym niższe koszty utrzymania. Poza tym żarówki LED są bardziej trwałe. Mogą pracować nawet do 30 000 godzin bez przerwy, dlatego ich zakup szybko się zwraca, zwłaszcza w miejscach, gdzie światło jest używane przez cały czas.

Oświetlenie LED – bezpieczne dla użytkownika i środowiska

Podłączona do prądu żarówka LED 12V nie nagrzewa się, zatem używanie jej w domu nie grozi poparzeniem, co jest istotne zwłaszcza z punktu widzenia rodziców małych dzieci. Często pomija się tę zaletę oświetlenia LED-owego, zapominając o tym, że nie generuje ono ciepła. Co więcej, diody tego typu nie emitują również niebezpiecznych ilości promieniowania UV ani podczerwieni. Dla środowiska są zaś przyjazne z dwóch powodów:

  • zużywają mniej energii, zmniejszając zużycie prądu w domu;
  • mogą być poddane recyklingowi.

Zwykłe żarówki zawierające rtęć nie nadawały się do recyklingu – konieczne było poddawanie ich specjalistycznej utylizacji, która jest też kosztowna. Natomiast same żarówki LED można z powodzeniem przetwarzać, aby uniknąć generowania szkodliwych odpadów. 

Oświetlenie LED w domu – jakie ma atuty?

Oświetlenie LED w domu jest rozwiązaniem bezpiecznym i oszczędnym, ale nie są to jedyne zalety stosowania takiego źródła światła. Warto zacząć od tego, że oświetlenie LED-owe jest oświetleniem dobrej jakości. Żarówki doskonale rozpraszają światło, nie migoczą, nie muszą rozgrzewać się, aby świecić z pełną mocą. Jest to zdecydowanie zdrowsze dla ludzkiego oka, niż chociażby stosowanie świetlówek. Poza tym, LED-y są dostępne w wielu wariantach do wyboru. Można wybrać dla siebie światło ciepłe, zimne lub neutralne, a im naturalniejsze wydaje się ono w pomieszczeniu, tym lepiej dla zdrowia, samopoczucia i poziom energii domowników.

Należy wspomnieć również, że żarówki LED są odporne na różne uszkodzenia mechaniczne – wstrząsy, wibracje, uderzenia. Nie łatwo ulegają więc stłuczeniu. Bardzo ciekawą i praktyczną zaletą LED-ów jest też fakt, że przyciągają dokuczliwe owady znacznie słabiej niż inne żarówki, dzięki czemu pozwalają ograniczyć liczbę much czy komarów we wnętrzu mieszkania. Nie można zapominać też, że oświetlenie LED w domu daje większe możliwości aranżacyjne. Podświetlane sufity, ramy łóżek sypialnianych czy blatów w kuchni, to właśnie modne oprawy z diodami LED-owymi w roli głównej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj