Hamowanie silnikiem – co to w ogóle jest?

Jest to taki rodzaj techniki jazdy, który z pewnością wpływa na bezpieczeństwo jazdy, a zarazem zmniejsza także zużycie paliwa. Takie hamowanie z pewnością nie należy do najłatwiejszych i nie każdy jest w stanie sobie z nim poradzić. Warto jednak taką umiejętność nabyć, gdyż wynika z niej naprawdę wiele korzyści dla nas i dla naszego auta.

Hamowanie silnikiem – jak to zrobić?

Aby prawidłowo zastosować hamowanie silnikiem, musimy uważać na to jak operujemy sprzęgłem i uważnie patrzeć na obrotomierz. Kluczowe  jest zgranie tych dwóch elementów, aby nasze hamowanie było efektywne. Zaczynamy jednak od zdjęcia nogi z gazu, aby samochód mógł zacząć zwalniać. Wciskamy pedał sprzęgła, a następnie zmniejszamy bieg do najmniejszego i zaczynamy puszczać sprzęgło, tak aby nie było żadnych szarpnięć. Dzięki temu cały czas hamujemy, aż do momentu, w którym nasz samochód się zatrzyma.

Hamowanie silnikiem – jakie ma zalety?

Jeśli hamujemy silnikiem, to nie zużywamy praktycznie paliwa. Ceny benzyny są naprawdę wysokie, więc jest to spora zaleta i oszczędność. Oszczędność wiąże się także z częściami w aucie, gdyż hamując silnikiem, rzadziej musimy wymieniać choćby takie części jak klocki hamulcowe. Inną zaletą jest również gwarancja bezpieczeństwa, która przy hamowaniu silnikiem wzrasta, gdyż auto jest stabilniejsze i mamy nad nim większą kontrolę, zwłaszcza wtedy kiedy potrzebna jest szybka reakcja. Co więcej, hamowanie silnikiem bardzo opłaca się w terenach górzystych, gdzie często trzeba zjeżdżać z różnych wzniesień.

Hamowanie silnikiem – czy ma jakieś wady?

Przy hamowaniu silnikiem jedyne niebezpieczeństwo pojawia się wtedy kiedy nie posiadamy wiedzy na temat takiego hamowania. Ważne jest, abyśmy byli dobrze przygotowani i wiedzieli jakie czynności krok po kroku należy wykonać, aby zahamować bezpiecznie. Szczególnie trzeba uważać w okresie zimowym, aby nie wpaść w poślizg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj